Automatizace a robotizace

Text vznikl ve spolupráci se společností Siemens

Automatizace výroby probíhá už po desetiletí. S nástupem nových informačních technologií se zdokonaluje, a představuje jeden z hlavních pilířů Průmyslu 4.0. Stroje, které se využívají, jsou čím dál efektivnější a ve velkém je doplňují roboti, které odborníci programují k vykonávání stále složitějších úkolů. Práce strojům, myšlení lidem Automatizace lidem práci nejen usnadňuje, ale dokonce při některých aktivitách potřebu přítomnosti člověka snižuje. Daří se zautomatizovat i jednoduché řídící činnosti. Díky automatizaci se ve výrobě výrazně zvyšuje produktivita a efektivita práce. Firmy mohou lépe reagovat na individuální poptávky zákazníků. Také nejsou tolik závislé na výkyvech pracovní síly a mohou zajistit stabilnější výrobu. Zaměstnancům je usnadněna náročná rutinní práce a mohou se soustředit na kreativnější a složitější činnosti.

Je důležité si uvědomit, že do otázky automatizace vstupuje také etika a náklady, nutně tedy nemusí být zautomatizováno vše, co by mohlo být. Cílem není pouze zefektivnit práci, ale také ušetřit. Proto v České republice, kde je relativně levná pracovní síla, menší firmy nepřistupují k plné automatizaci tak často , protože náklady na zavádění jsou zatím příliš vysoké a jednoduše se to nevyplatí. Dnes tlačí v České republice podniky k automatizaci nedostatek lidských pracovních sil. Plně automatizované systémy jsou více ohroženy rizikem kybernetických útoků, je proto nutné investovat i do zajištění jejich bezpečnosti. Budoucnost je v komplexních robotech Využívání robotů ve výrobě výrazně snižuje chybovost a zvyšuje kvalitu výrobku. Dosavadní roboti jsou naprogramovaní k jednomu stále se opakujícímu úkonu a ve výrobě se využívají už desítky let. Nyní je cílem nahradit roboty univerzálnějšími, které zvládnou komplexnější úkoly, což ve spolupráci s daty, která generují, povede k optimalizaci výroby.

Právě získaná data posunují využití strojů a robotů na vyšší úroveň. Jejich pohyby jsou neustále snímány senzory, shromážděná data následně vyhodnocují pracovníci nebo i stroje samotné. Podle dostupných informací upraví svoji činnost, nebo se ,,domluví” s dalším pracovištěm, kam poslat zpracovaný materiál, čímž de facto provádí jednoduchou řídící operaci. Samostatně fungující stroje pak pracovník pouze kontroluje.

Téma v kostce

Automatizace a robotizace výroby zajišťuje větší efektivitu a produktivitu práce. V budoucnu by měly být roboti naprogramované nejen pro rutinní úkony, ale i pro komplexnější činnosti. V továrnách se automatizují i jednoduché řídící činnosti, zaměstnanci tak mají prostor pro náročnější a kreativnější úkoly.

Nejnovější články

1 2

Novinky
e-mailem

Buďte mezi prvními, kdo se dozví o nejnovějších informacích ze světa Průmyslu 4.0. Nechte si zasílat upozornění o nových článcích na Technisféře na vaši e-mailovou adresu a objevujte s námi to nejzajímavější, co nové technologie přinášejí.

Novinky
e-mailem

Přihlášeni k odběru novinek

Přihlásit
další
adresu