Čeští inženýři pracují ve Francii na výzkumném reaktoru JHR

Čeští inženýři pracují ve Francii na výzkumném reaktoru JHR

Výzkumný projekt JHR neboli Jules Horowitz Reactor vznikající ve francouzském Caradache, bude zkoumat chování materiálů v radioaktivním prostředí. Jedním z partnerů mezinárodního projektu je i Česká republika. Tu zde zastupuje několik organizací, mezi které patří i Centrum výzkumu Řež a inženýrská společnost DEL. Jejich odborníci pracují na tzv. horkých komorách pro manipulaci s ozářeným materiálem.

Nově konstruovaný jaderný reaktor JHR bude sloužit především pro potřeby dalšího výzkumu na poli jaderných paliv a také chování dalších materiálů v radioaktivním prostředí. Na projektu se podílí výzkumné instituce a velké průmyslové organizace z Francie, Belgie, Finska, Španělska, Švédska, Izraele, Japonska, Indie, Velké Británie, ale také České republiky.

Spolehlivost je u komor klíčová

Českou část projektu zastává z velké části Centrum výzkumu Řež spolu se společností DEL. „Česká republika je zodpovědná za dodávku horkých komor. Jedná se odstíněné prostory, ve kterých se manipuluje s ozářeným materiálem a palivy, nebo probíhají nejrůznější testy. Vlastní výstavba reaktoru JHR poběží do roku 2024 s tím, že provozní fáze projektu se předpokládá následně po dobu 50 let,“ popisuje detaily projektu Petr Březina z CVŘ. Jeho kolega Martin Němec ze společnosti DEL k tomu dodává: „Spolehlivost a bezpečnost horkých komor však musí být garantována nejméně po dobu 72 let. Po ukončení provozní fáze se totiž budou užívat i při ukončování provozu, které bude trvat dalších 20 let.“

Češi do projektu dodávají celkem 7 horkých komor, které jsou kvůli radioaktivnímu záření odstíněny nerezovou vložkou a betonem. Uvnitř komor prochází ozářený materiál řadou experimentů a měření. „V komorách se také opravují poškozené části reaktorového vybavení. Pracuje se v nich s ozářenými sondami či manipuluje s vlastním vybavením komor,“ říká Petr Březina. Podle něj je projekt nyní hotov z 80 %, finální testy horkých komor by se měly odehrát v roce 2020. Společnost DEL se na práci na komorách podílí z pohledu řídicího systému. Vytváří totiž řešení pro ovládání jeřábů uzpůsobených pro manipulaci. „Zajišťujeme komplexní dodávky řídicích systémů zavážecích strojů a speciálních jeřábů,“ vysvětluje Martin Němec.

Základ pro další spolupráci

Díky dodávkám pro výzkumný reaktor JHR získaly české společnosti významnou mezinárodní zkušenost z oblasti jaderné energetiky. V úspěšné spolupráci by proto chtěly pokračovat i v budoucnu. „Rádi bychom se zapojili i do dalších projektů. Naše bohaté zkušenosti chceme směřovat do projektu Mezinárodního termonukleárního reaktoru neboli ITER, který je umístěn v těsné blízkosti JHR ve Francii,“ vysvětluje Petr Březina. Centrum výzkumu Řež i společnost DEL disponují experty, kteří jsou připraveni nabídnout projektu své znalosti.

Sdílet článek