Digitalizace a virtualizace

Stroje spolu navzájem komunikují a rozhodují o tom, jaký další krok je ve výrobě třeba udělat. Zákazník může pozorovat, jestli jsou během výroby plněny všechny jeho požadavky. Zaměstnanec sem tam zkontroluje monitor, jestli stroje pracují, jak mají. Právě jste krátce nahlédli do inteligentní továrny, která digitalizovala svoji výrobu.

Moderní technologie již provází výrobek celým procesem, od návrhu až po samotné dodání zákazníkovi. Díky digitalizaci je výroba propojena s dodavateli i koncovým zákazníkem, vše navíc probíhá v reálném čase. Digitalizace tak umožňuje optimalizovat výrobu, zvýšit její efektivitu a flexibilitu a dává firmám možnost reagovat na individualizované poptávky zákazníků s rychlostí vlastní masové výrobě. Digitální dvojče Digitalizace dokáže ušetřit obrovské množství času a peněz při zavádění nových strojů nebo jejich opravě, a to díky tzv. digitálnímu dvojčeti. V továrně se již nemusí zastavit na dlouhou dobu celá výroba, aby se nová linka implementovala, vyzkoušela, napojila a pracovníci se jí naučili ovládat. Díky nasimulování její virtuální verze dokážou odborníci udělat až 75 % této práce mimo výrobu. Vše vyzkouší, odladí a k samotnému nasazení pak stačí pouhý zlomek času.

Princip digitalizace je postavený na práci s daty. Během celého výrobního procesu jsou data sbírána, analyzována a na jejich základě probíhá optimalizace činností i postupů. Ideální tok dat výrobním procesem pak vypadá následovně: zákazník si nakonfiguruje konkrétní výrobek. Systémy výrobce i dodavatelů se samy dohodnou, co budou potřebovat, jestli stihnou termín daný zákazníkem, a kolik to bude stát. Stroje se vzájemně kontrolují a vyhodnocují, zda jsou všechny kroky dobře provedené. Zákazník může přímo v reálném čase sledovat přes mobilní aplikaci parametry výrobku. Fyzická nepřítomnost už není problém Zmiňované digitální dvojče nemusí být jediným způsobem využití virtuální reality a v továrnách budoucnosti ani nebude. Virtualizace je velkým pomocníkem i v případě zvažování koupě nového stroje. Díky ní může firma vyzkoušet například stroj, který je fyzicky v jiném městě nebo dokonce zemi. Otestuje, jestli bude pro její výrobu vhodný a bude možné na něj napojit ostatní komponenty. Tento krok umožní snazší zavádění nových technologií i malým a středním podnikům, které musí každou investici velice zvažovat.

Téma v kostce

Díky digitalizaci a využití virtuální reality mohou firmy optimalizovat a zefektivnit výrobu. Využitím digitálního dvojčete i prací s daty získanými z celého výrobního procesu pak továrna šetří prostředky a otevírá si nové možnosti.

Novinky
e-mailem

Buďte mezi prvními, kdo se dozví o nejnovějších informacích ze světa Průmyslu 4.0. Nechte si zasílat upozornění o nových článcích na Technisféře na vaši e-mailovou adresu a objevujte s námi to nejzajímavější, co nové technologie přinášejí.

Novinky
e-mailem

Přihlášeni k odběru novinek

Přihlásit
další
adresu