Kyber bezpečnost

Společně se zaváděním digitalizace získávají firmy stále větší objemy dat, která musí zpracovávat, ale také chránit. Pro zajištění ochrany je klíčové být vždy krok před útočníky, nespoléhat na stávající prostředky a vymýšlet stále nové. Co funguje dnes, nemusí už fungovat zítra. Většina systémů, které se používají, je zastaralá. Nestačí chránit už jen samotnou infrastrukturu, tedy snažit se udržet hackera ,,venku”, ale je nutné zaměřit se i na ochranu samotných dat, když se útočník dostane ,,dovnitř”. Překračujeme 10¹⁵. Množství dat, kterými jsme obklopováni, dosáhlo takového objemu, že se i v češtině standardně používá pojem Big Data (označuje objemy dat od 10¹⁵ Bytů). Během výroby se data získávají mimo jiné pomocí senzorů, které snímají pohyby a činnost strojů a robotů. Firmy mají možnost data skladovat nejen na pevných úložištích ve firmě, která jsou už nedostačující, ale také na sdílených cloudech. Internetové prostředí cloudů je pro útočníky snadnějším terčem, proto představuje pro bezpečnost dat riziko, na které je třeba být připraven.

Experti zkoušejí zabezpečovat data šifrováním, samodestruktivními čipy i lákáním hackerů do pasti. Samodestruktivní čip je zatím ve fázi prototypu, měl by prasknout v okamžiku, kdy se hacker snaží prolomit hesla a dostat se k datům. Druhou možností je řízená destrukce čipu na dálku. Dalším typem ochrany je strategie nazývaná honeypot. Když se útočník dostane do sítě a začne se ,,rozhlížet”, honeypoty se tváří jako špatně zabezpečené počítače, které ho mají nalákat. Jakmile do nich pronikne, sám si zamkne přístup k datům nebo se nakazí kódem, který ho pomůže v budoucnu odhalit.

Nejběžnějším způsobem ochrany je šifrování dat. Kontrola nad tím, komu jsou zpřístupněny klíče k datům nebo zařízení, přes která je možné se k nim dostat, se ukazuje jako efektivní. Ovšem jenom do té doby než nastane, jak se někteří obávají, crackokalypsa. Pokud se totiž podaří sestavit kvantový počítač, pravděpodobně se stane i z té nejsložitější šifry jednoduchá hádanka.

Téma v kostce

S rostoucím počtem dat, se kterými firmy pracují nejen ve výrobě, je třeba zajistit jejich bezpečnost. Ukládání dat na cloudy otevřelo nové způsoby útoků, kterým je potřeba předcházet a testovat stále nové techniky ochrany dat.

Novinky
e-mailem

Buďte mezi prvními, kdo se dozví o nejnovějších informacích ze světa Průmyslu 4.0. Nechte si zasílat upozornění o nových článcích na Technisféře na vaši e-mailovou adresu a objevujte s námi to nejzajímavější, co nové technologie přinášejí.

Novinky
e-mailem

Přihlášeni k odběru novinek

Přihlásit
další
adresu