Laserové čištění je účinnější než tradiční způsoby

Laserové čištění je účinnější než tradiční způsoby

Využití laserových technologií v průmyslu zažívá prudký rozmach. Už se totiž nepoužívají jen pro dělení materiálu, značení nebo svařování, ale i pro čištění. Setkat se s ním lze už nejen v oblasti automotive, ale i v jiných průmyslových odvětvích. Inženýrská společnost DEL integruje laserové čisticí technologie i do automatizovaných výrobních procesů.

Laser nahrazuje tradiční metody čištění

Laserové čištění je založeno na kontaktu laserového paprsku s povrchem materiálu. „Jedná se o bezkontaktní odstranění povrchové vrstvy svarů nebo nečistot na základním materiálu. Díky laseru jsme schopni se dostat tam, kam bychom se běžným mechanickým způsobem nedostali. To je důvod, proč zákazníci o tuto technologii projevují zájem,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti DEL Zdeněk Králíček. Laserový systém dokáže odstranit nečistoty bez poškození nebo tepelného ovlivnění materiálu. Může tak nahradit tradiční technologie, ať už čištění suchým ledem, anebo chemické či mechanické čištění.

Společnost DEL poskytuje aplikaci laseru do automatizovaných výrobních technologií. Využít laserové čištění lze přitom jak lokálně, tak i na velkých plochách. Laserový paprsek zaostří na nečistoty a zahřeje je tak, aby odpadly nebo se odlouply. „Laser dobře čistí oxidy, korozi, staré nátěry, jemné vrstvy strusky nebo zbytky materiálu po vulkanizaci pryže. Využití najde před finální povrchovou úpravou výrobků, ale také při renovaci povrchů či repasích strojů a zařízení,“ přibližuje využití laseru Jiří Dvořák, který se v DEL specializuje právě na laserové technologie.

Laserový paprsek šetří firmám náklady

DEL vedle klasického robotického svařování v současné době dokončuje přípravy i pro laserové čištění MAG svárů. Speciální buňka s laserem musí být naprosto světlotěsná, paprsek je tedy do laserové hlavy přiváděn optickým kabelem. Díky využití robota je možné linku flexibilně přenastavit na jiný výrobek. Díky uspořenému času a minimálním požadavkům na obsluhu se tak firmám rychle vrátí počáteční investice do laserového systému. Významnou výhodou jsou také dlouhé servisní intervaly, minimální údržba a snadná nastavitelnost. Systém navíc nepotřebuje žádná přídavná média nebo chemikálie. „Laserové čištění je přelomovou technologií z hlediska úspor nákladů na provozní energie a spotřební materiály s ověřenou stabilitou. Je vysoce efektivní a ekologickou alternativou k dostupným konvenčním technologiím. Zařízení lze navíc jednoduše a okamžitě používat,“ popisuje obchodní ředitel Zdeněk Králíček důvody, proč se výrobní firmy rozhodují pro nové řešení.

Laser se brzy stane standardem

Společnost DEL se využití laserů věnuje dlouhodobě, laserové technologie od předních dodavatelů umí integrovat do výrobních procesů. Využívá je například při svařování, které se vyznačuje tenkým a přesným jakostním svárem a nachází využití především u tenkostěnných materiálů. DEL už dokonce téměř dvacet let používá ve výrobě laserový pálicí stroj pro dělení materiálu, který společnost nasazuje třeba při výrobě elektrických rozvaděčů. Současný zájem o laserové technologie však nyní naznačuje, že se v České republice brzy stanou zavedeným standardem.

Sdílet článek