Žďárské technologie pomáhají v boji proti koronaviru

Žďárské technologie pomáhají v boji proti koronaviru

Do boje proti šíření nákazy koronavirem se v rámci technologických iniciativ připojili špičkoví čeští vědci a inženýři. Patří mezi ně i specialisté ze žďárské inženýrské společnosti DEL. Ti pomáhali s distribucí ochranných štítů, výrobou plicních ventilátorů a nově i ochranných vstupních bran. Výrobky najdou uplatnění především v nemocnicích, ale třeba i ve školách nebo úředních budovách.

Během jarní vlny koronavirové pandemie se podniky ve Žďáře nad Sázavou připojily k iniciativě „Žďárský 3D tisk proti Covid-19“ a distribuovaly ochranné štíty do zdravotnických pracovišť na Vysočině a jižní Moravě. „Rozvezli jsme dva tisíce štítů společnosti Prusa Research, která se specializuje na 3D tisk, do nemocnic po celé Vysočině. Dalších tisíc jich putovalo do Jihomoravského kraje, ať už do Brna, Břeclavi nebo Znojma,“ uvádí Jiří Kabelka, předseda představenstva žďárské inženýrské společnosti DEL. Ta se zapojila také do vlastního tisku ochranných štítů a rovněž poskytla firemní 3D tiskárnu a materiál dobrovolníkům z řad skautského hnutí a neziskových organizací.

Ovládací skříně plicních ventilátorů

Pod záštitou iniciativy technologických firem Covid19CZ je DEL také součástí výrobního procesu plicních ventilátorů Corovent, které v rekordně krátkém čase vyvinuli odborníci z ČVUT. Na projektu firma spolupracuje s třebíčskou společností MICo Group, pro kterou dodává ovládací skříně ventilátorů a připravuje se i na kompletaci finálních výrobků. DEL je připraven na výrobu o kapacitě padesáti nových skříní pro ventilátory denně. Pokud by však vyvstala potřeba většího množství ventilátorů, dokáže denní objem výroby v případě potřeby násobně zvýšit.

Unikátní vstupní brány

Ve Žďáře vznikají také speciální vstupní brány, které chrání vnitřní prostředí firem, škol, úřadů či nemocnic proti kontaminaci zvenčí. A to s využitím bezkontaktního měření tělesné teploty a dezinfekce příchozích pomocí nanomlhoviny. Vstupní brány vyvinula společnost Protector Gate ve spolupráci s ČVUT a jejich vlastní výrobu zajišťuje právě DEL. „Vyrábíme kompletní konstrukci, zajišťujeme kompletaci a testy bran. A to tak, aby vše bylo připraveno k následnému naplnění dezinfekčními prostředky a uvedení zařízení do provozu. Výroba se aktuálně pohybuje v řádu nižších desítek kusů, podle potřeb zákazníků jsme připraveni vyrábět měsíčně až stovky kusů,“ doplňuje Jiří Kabelka.

Jako jedna z prvních začala vstupní bránu Protector Gate využívat jihlavská nemocnice u svého personálního vchodu. Prototyp brány je instalován také v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, kde zároveň probíhaly zátěžové zkoušky. Poptávky ale přicházejí i ze zahraničí, například od italských potravinářských firem nebo třeba z letiště na Kapverdských ostrovech.

Sdílet článek